Kalkulator emerytalny

Kalkulator emerytalny

Aplikacja

Oddajemy do Waszej dyspozycji aplikację, która pozwala na samodzielne zreplikowanie (i udoskonalenie) badań GRAPE opublikowanych w Analyzing the effciency of the pension reform: the role for the welfare effects of fiscal closures oraz Unprivatizing the Pension System: The Case of Poland. Aplikacja pozwala każdemu z Was samodzielnie oszacować efekty zmian, które wprowadzono w systemie emerytalnym w Polsce – reformy z 1999 roku, przesunięcie części składki emerytalnej z OFE do ZUS w 2011 roku oraz pakiet zmian wprowadzony w 2013 roku.

Aby skorzystać z aplikacji należy pobrać spakowany folder KalkulatorEmerytalny i po jego pobraniu rozpakować w dowolnym miejscu na swoim dysku. Uwaga: Aplikacja działa jedynie w systemach operacyjnych Windows. Dodatkowo, aplikacja nie zadziałała, jeśli użytkownik tylko „zajrzy” do archiwum ZIP, używając np. interfejsu Eksploratora Windows lub TotalCommandera.

Aby skorzystać z aplikacji należy uruchomić plik KalkulatorEmerytalny.exe. Po jej uruchomieniu, na ekranie pojawi się graficzny interfejs użytkownika, w którym można wybrać wariant reformy oraz modelu. Przygotowaliśmy dla Was również instrukcję obsługi modelu, czyli przewodnik krok po kroku, w jaki sposób uruchomić aplikację, w jaki sposób można dowolnie zmienić egzogeniczne założenia w modelu (czyli takie, które pobieramy z danych – na przykład prognozy demograficzne) oraz jak interpretować uzyskane wyniki.