Goniec.pl: Biedne Boże Narodzenie Polaków

Goniec.pl: Biedne Boże Narodzenie Polaków

Irmina Jach opisuje w Goniec.pl raport Katarzyny Bech-Wysockiej & Joanny Tyrowicz "Jak zmieniało się ubóstwo w Polsce i co nas czeka w przyszłości?".

Tegoroczne Boże Narodzenie było wyjątkowo trudne dla wielu Polaków. Galopująca inflacja odcisnęła zauważalne piętno na portfelach rodaków. - Co trzeci Polak nie może swobodnie pójść raz w miesiącu do teatru, knajpy czy wysłać dzieci na dodatkowe zajęcia. A niemal dwa miliony Polaków żyją poniżej progu minimum egzystencji.

Dr Katarzyna Bech-Wysocka, ekspertka ośrodka badawczego GRAPE, przekazała, że z szacunków instytucji wynika, że "około 5 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie może sobie pozwolić na zakup podstawowych produktów niezbędnych do życia". Dla tych osób z pewnością Boże Narodzenie nie należało do radosnych.

- Jeszcze więcej, bo około 13 proc. społeczeństwa, a to już prawie 5 mln osób, klasyfikujemy jako ubogie według miar relatywnych. Czyli na jedzenie starcza, ale jest bardzo skromnie w porównaniu ze średnią w społeczeństwie. W rzeczywistości liczby te mogą być jeszcze wyższe, gdyż dane dotyczące czasu pandemii i wojny w Ukrainie nie są na ten moment dostępne. Problem pogłębia galopująca inflacja.

Goniec.pl, 26 grudnia 2022 r.