Newsweek: emeryci jeszcze nie mają najgorzej

Newsweek: emeryci jeszcze nie mają najgorzej

Jakub MajmurekNewsweeku opisuje raport Katarzyny Bech-Wysockiej & Joanny Tyrowicz "Jak zmieniało się ubóstwo w Polsce i co nas czeka w przyszłości?".

Niedawny raport na temat ubóstwa w Polsce think tanku GRAPE pokazuje np., że emeryci są grupą względnie dobrze zabezpieczoną przed ubóstwem – mimo to rząd uruchamia kolejne dodatkowe emerytury, bo seniorzy są ważni dla PiS-u politycznie.

Problem w tym, że sensownego państwa opiekuńczego nie da się budować tylko dla swoich. Taka selektywna, motywowana politycznie pomoc państwa dla wybranych grup rozbija solidarność społeczną i nastawia jedne grupy przeciw drugim. Oczywiście, nigdzie na świecie pomocy państwa nie reguluje algorytm, na podstawie obiektywnych danych kierujący pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Wszędzie spór o redystrybucję, budowę instytucji publicznych, transfery, jest sporem politycznym, gdzie istotne są nie tylko racje różnych grup, ale także ich polityczna siła. Niemniej jednak to, jaką dziś dana grupa uzyska pomoc od państwa, zależne jest od tego, na kogo statystycznie głosuje, jest bardzo odległe od standardów dobrze urządzonej demokracji.

Newsweek, 22 grudnia 2022 r.